Winners Gallery

Back to Search
Best Sound
Sound Archive: The City of Tears
  • Finalist
  • SINGLE
  • HONG KONG
  • Radio Television Hong Kong
  • Public Affairs Unit
Craft Best Sound
  • LAM Ka-yu Glenda - Executive Producer
  • SIU Lok-man Norman - Producer
  • MAK Hoi-nang - Reporter / Researcher
  • WONG Pui-shan Chloe - Reporter / Researcher
  • CHAN Ka-wang Kel - Reporter / Researcher
  • CHEUNG Ka-chun Isaac - Reporter / Researcher
  • CHENG Yuen-mei - Narrator
  • Ingrid TSANG - Translator

2020 Winners

Best Drama Special
UNITED KINGDOM
Passport To Oblivion
  • Spiteful Puppet Entertainment
  • Spiteful Puppet
  • Bronze
Entertainment Best Drama Special
History
USA
Highway to the Moon: How Texas paved the way for Apollo
  • Texas Standard
  • Texas Standard
  • Bronze
Documentary History
Narrative/Documentary Podcast
Moonrise
  • The Washington Post
  • The Washington Post
  • Bronze
Podcasts Narrative/Documentary Podcast
Best Student Documentary
UNITED KINGDOM
Unwritten Letters
  • University of Sunderland
  • Spark
  • Bronze
Student Best Student Documentary
Best Extended NEWS Coverage
USA
Hurricane Dorian
  • Westwood One
  • Westwood One
  • Bronze
NEWS PROGRAMS Best Extended NEWS Coverage
Social Issues
AUSTRALIA
All Things Equal
  • 2SER 107.3
  • 2SER 107.3
  • Finalist
Documentary Social Issues
Serialized Podcast
UNITED KINGDOM
Manhunt: Finding Kevin Parle
  • 6Foot6 Productions
  • BBC Radio 5 Live / BBC Sounds
  • Finalist
Podcasts Serialized Podcast
Best Student Radio Station
USA
90.5 WASU FM - Best Student Radio Station
  • 90.5 WASU FM The APP
  • Appalachian State University
  • Finalist
Student Best Student Radio Station
Sports Podcast
AUSTRALIA
Pacific WINS
  • ABC International Development
  • Australian Broadcasting Corporation
  • Finalist
Podcasts Sports Podcast
Best Radio Personality: Network/Syndicated
UNITED KINGDOM
Dave Berry
  • Absolute Radio
  • Absolute Radio Network
  • Finalist
On-Air Talent Best Radio Personality: Network/Syndicated