Winners Gallery

Back to Search
Narrative/Documentary Podcast
Tender
  • Silver
  • SERIES
  • AUSTRALIA
  • Broadwave
  • Broadwave
Podcasts Narrative/Documentary Podcast
  • Beth Atkinson-Quinton - Co-Producer
  • Madison Griffiths - Co-Producer
  • Roia Atmar - Presenter
  • Jon Tjhia - Sound Designer and Engineer
  • Shakira Hussein - Sensitivity Editor
  • Danae Gibson - Assistant Producer
  • Areej Nur - Broadwave Co-Director
  • Izzy Roberts-Orr - Brodwave Co-Director

2020 Winners

Narrative/Documentary Podcast
UNITED KINGDOM
Sweet Bobby
  • Tortoise Media
  • Tortoise Media
  • Finalist
Podcasts Narrative/Documentary Podcast
Narrative/Documentary Podcast
Forced To Flee
  • UN High Commissioner for Refugees
  • UNHCR, the UN Refugee Agency
  • Finalist
Podcasts Narrative/Documentary Podcast
Best Writing
UNITED KINGDOM
Rockanory
  • Unusual Productions
  • Absolute Radio
  • Finalist
Craft Best Writing
Best Regularly Scheduled Comedy Program
UNITED KINGDOM
Rockanory
  • Unusual Productions
  • Absolute Radio
  • Finalist
Entertainment Best Regularly Scheduled Comedy Program
Narrative/Documentary Podcast
Do You Know Mordechai?
  • USG Audio
  • USG Audio, a division of Universal Studio Group
  • Finalist
Podcasts Narrative/Documentary Podcast
Sports Podcast
The Greatness with Kareem Maddox
  • USG Audio
  • USG Audio, a division of Universal Studio Group
  • Finalist
Podcasts Sports Podcast
Best Music/Personality Show
The Chris Evans Breakfast Show with Sky
  • Virgin Radio UK
  • Virgin Radio UK
  • Finalist
MORNING DRIVE/AFTERNOON PROGRAMMING Best Music/Personality Show
Best Music Special
UNITED KINGDOM
Songs From Amy's Jukebox
  • We Are Grape Ltd
  • Absolute Radio
  • Finalist
Entertainment Best Music Special
Program ID
UNITED KINGDOM
BBC RADIO 1 XTRA'S COSMIC WIND DOWN
  • WIZZFX
  • BBC RADIO 1 XTRA & BBC Sounds
  • Finalist
Promotion Spots, Opens & IDs Program ID
Drama Podcast
Dark Woods
  • Wolf Entertainment
  • Wolf Audio and Endeavor Content
  • Finalist
Podcasts Drama Podcast